Pomiń łącza nawigacjiStrona główna > Kurs Usability > Teksty w serwisie WWW > Strona 404

Strona 404 - tomik99 2009-07-24 16:32:41

Specyficznym komunikatem błędu jest komunikat serwera Error 404. Oznacza, że nie odnaleziono na serwerze poszukiwanej strony WWW. Internauci mogą trafiać na stronę 404 poprzez złe linki zewnętrzne i wewnętrzne, niepoprawnie przesłany link za pomocą e-maila, zmiany w adresach naszych stron WWW, źle zapamiętany adres. Sytuacji takich jest sporo. Warto zadbać o dobre samopoczucie tych zagubionych osób.

Najczęściej użytkownik otrzymuje zwykłą stronę błędu, niestety, nie pomaga mu ona odnaleźć tego, czego szuka (rysunek 4.4).

Rysunek 4.4. Strony błędów takie jak wyżej nie są pomocne dla użytkownika. Nie zawierają sugestii co do następnych kroków.

Sugeruję zaprojektowanie nieco bardziej rozbudowanej strony błędu, która byłaby zgodna z wytycznymi o komunikatach systemowych opisanych wcześniej. Takie strony ma wiele dużych serwisów (rysunki 4.5, 4.6 i 4.7).

Rysunek 4.5. Serwis Microsoft.com w przypadku podania przez użytkownika strony, która nie istnieje, pokazuje użytkownikowi nie tylko obszerne wytłumaczenie sytuacji, ale i wyszukiwarkę. Tutaj naprawdę można uzyskać pomoc. Źródło: http://microsoft.com

Rysunek 4.6. Serwis Apple.com także doskonale rozwiązuje problemy zagubionych internautów. Źródło: http://apple.com

Rysunek 4.7. Prosty trick polega na takim skonfigurowaniu domeny, aby wpisanie o jedno „w” za dużo lub za mało w adresie przekierowywało do dobrej strony. Trick ten z powodzeniem stosuje Amazon, aby ułatwiać swoim klientom życie.

Tagi

 • Nie dodano jeszcze żadnych tagów

 • Wyszukiwarka


  Tomasz Karwatka

  Tomasz Karwatka

  Optymalizacja sklepu

  Informacje o nowościach

  Nowe publikacje, case study i raporty.  Partnerzy:

  • Ideacto
  • helion.pl
  • 7point
  • cary
  • biznes 2.0