Pomiń łącza nawigacjiStrona główna > Kurs Usability > Teksty w serwisie WWW > Efektywne pisanie dla internetu

Efektywne pisanie dla internetu - tomik99 2009-07-24 16:32:42

Czytanie tekstu na ekranie komputera nie jest zbyt wygodne. Szacuje się, że jest o około 25% wolniejsze od czytania z papieru. W sieci mamy do czynienia jeszcze z pewnego rodzaju napięciem, które utrudnia internautom zatrzymanie się i długie czytanie. Siedząc przed komputerem, mamy zazwyczaj wiele spraw do zrobienia, atakują nas różne komunikaty, to nie jest dobre miejsce do skupienia się na czytaniu.

Z tego powodu teksty do internetu muszą być przygotowane w specjalny sposób. Dobrym standardem jest zmniejszenie ich objętości o 50% względem tekstu papierowego. Warto też stosować zasadę odwróconej piramidy. Reguła odwróconej piramidy pochodzi z czasów, gdy gazety składano ze stalowych czcionek. Trudno było przewidzieć, ile objętości autor ma do dyspozycji. Dziennikarz musiał w ten sposób pisać artykuł, by drukarz mógł bez straty dla zrozumienia tekstu usunąć końcowe akapity. Reguła odwróconej piramidy zakłada pisanie od ogółu do szczegółu, tak aby użytkownik, przerywając lekturę w dowolnym momencie, miał obraz całości.

Warto zwrócić uwagę wszystkim redaktorom serwisu na semantyczne formatowanie treści. Należy używać struktury HTML zgodnie z przeznaczeniem. Oznaczać nagłówki, wykorzystywać atrybuty ALT, TITLE. Wszystko to ma wpływ na użyteczność, dostępność oraz SEO. Dla jednego z wydawnictw szkolnych przygotowałem kiedyś poradnik dla autorów, który precyzował, w jaki sposób powinny być pisane teksty opisujące książki. Wydawnictwa takie zyskują bardzo dużo ruchu z wyszukiwarek, gdy pod koniec wakacji rodzice szukają książek dla dzieci. Odpowiednie opisy książek są podstawą sukcesu ich serwisów WWW. Dla SEO ważne jest odpowiednie nasycenie tekstu słowami kluczowymi oraz spójność treści, metatagów i title. Warto przeszkolić redaktorów serwisu w tym zakresie.

Na koniec dodam tylko, że mija się z celem pisanie instrukcji obsługi dla serwisów WWW. Jeśli tworzysz aplikację, może być to przydatne, ale w wypadku większości serwisów WWW użytkownik nie będzie nawet myślał o szukaniu instrukcji obsługi. Można pokazać użytkownikowi, jak wykonać pewne czynności za pomocą diagramów, rysunków, komiksu lub wideo. To ostatnie można szybko stworzyć za pomocą oprogramowania Camtasia Studio (www.techsmith.com/camtasia.asp). Sam stworzyłem tego rodzaju materiał, możesz go obejrzeć na http://ideacto.pl/webcast-1/.

Tagi

 • Nie dodano jeszcze żadnych tagów

 • Wyszukiwarka


  Tomasz Karwatka

  Tomasz Karwatka

  Optymalizacja sklepu

  Informacje o nowościach

  Nowe publikacje, case study i raporty.  Partnerzy:

  • Ideacto
  • helion.pl
  • 7point
  • cary
  • biznes 2.0