Pomiń łącza nawigacjiStrona główna > Kurs Usability > Prototypowanie > Struktura serwisu

Struktura serwisu - tomik99 2009-07-24 16:33:10

Scenariusze użycia i diagramy przejść pokazują, jak z serwisu korzystać będą użytkownicy. Struktura serwisu opisuje natomiast, jak strona zostanie zbudowana (czyli jakie zostaną utworzone podstrony i jak zostaną połączone ze sobą linkami).

Pracujesz w domu, chcesz kupić drukarkę. Jaką opcje wybierzesz w katalogu produktów sklepu internetowego, home czy office? Takich przykładów jest wiele. Kategoryzacja w sklepie DomSwiatla.pl może być niejasna dla osób nieznających się na elektryczności. Do kategorii dodano zatem obrazki (rysunek 10.3).

Rysunek 10.3. Mało kto wie, że „mały gwint” to E14. Aby zadowolić wszystkich użytkowników do kategorii dodano obrazki. Źródło: http://domswiatla.pl

Budując strukturę serwisu, powinieneś pamiętać, że musi ona być skierowana na potrzeby użytkownika. Mało kogo interesuje wewnętrzna struktura przedsiębiorstwa. Czasem po prostu użytkownik nie wie, jaki dział zajmuje się danymi sprawami. Osławioną koncepcję „jednego okienka” dobrze jest też realizować w serwisie WWW. Jeśli mam problem z produktami firmy, jest dla mnie naturalne, że szukam linku Kontakt. Wiele osób właśnie tam wyśle swoje skargi, nawet jeśli istnieje odrębny dział Serwis.

Projektując strukturę, trzeba pamiętać również o tym, że ważny jest kontekst. Jeśli widzę 5 opcji, to łatwiej mi wybrać spośród nich tę właściwą także na zasadzie odrzucenia pozostałych. Dlatego tak ważne jest tworzenie nawigacji prezentującej wszystkie możliwe na danym poziomie wybory.

Musisz też pamiętać, że użytkownicy skanują. Nie dokonują analiz. Po prostu klikają w pierwszy link, który wyda im się sensowny.

Dobra struktura serwisu w miarę równomiernie rozkłada treść pomiędzy swoje działy. Unika tworzenia dużych dysproporcji pomiędzy zawartościami różnych działów. Aby to osiągnąć, należy rozplanować treść, którą chcemy opublikować w serwisie, a najlepiej będzie, jeśli zdobędziesz przykłady treści dla każdego z typów stron, które będą w serwisie.

Do projektowania struktury serwisu lubię używać darmowego programu FreeMind. Możesz go pobrać z http://freemind.sourceforge.net/wiki/index.php/Main_Page#Download. Program został stworzony do dokumentowania map myśli, ale znakomicie spełnia swoją funkcję (rysunek 10.4).

Rysunek 10.4. Stara i nowa struktura serwisu WWW stworzona za pomocą FreeMind

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów pozwalających projektować strukturę i makiety. Jeśli miałbym polecić któryś z kombajnów do projektowania, to byłoby to Axure (www.axure.com/) oraz Microsoft Visio. To drugie jest bardzo uniwersalne. Do obu programów można pobrać oraz dokupić dodatki ułatwiające projektowanie.

Tagi

 • Nie dodano jeszcze żadnych tagów

 • Wyszukiwarka


  Tomasz Karwatka

  Tomasz Karwatka

  Optymalizacja sklepu

  Informacje o nowościach

  Nowe publikacje, case study i raporty.  Partnerzy:

  • Ideacto
  • helion.pl
  • 7point
  • cary
  • biznes 2.0