Pomiń łącza nawigacjiStrona główna > Kurs Usability > Prototypowanie > Scenariusze użycia i diagramy przejść

Scenariusze użycia i diagramy przejść - tomik99 2009-07-24 16:33:09

Tworzenie serwisu WWW należy rozpocząć od ustalenia, czemu dany serwis służy. Aby odpowiedzieć na pytanie, co użytkownicy mogą zrobić w serwisie, tworzy się scenariusze użycia i diagramy przejść. W scenariuszu użycia zapisujemy kolejne kroki, które wykona użytkownik podczas realizacji zadania. Scenariusze tworzy się dla wszystkich lub tylko dla najważniejszych zadań.

Scenariusz użycia zawiera 2 główne informacje:

 • kroki, które wykonuje użytkownik;
 • odpowiedzi systemu.

Scenariusz kończy się zapisem osiągnięcia celu przez użytkownika. Każdy scenariusz zawiera aktora (użytkownik), interakcję oraz cel do zrealizowania.

Na podstawie scenariuszy użycia można stworzyć diagramy przejść (rysunek 10.1). Diagram przejść jest schematyczną reprezentacją procesu. Diagramy używane były pierwotnie w obszarze biznesu i jakości. Diagram przejść nazywany jest niekiedy także click stream. Pojęcie to określa ścieżki, którymi podążają użytkownicy w serwisie. Zazwyczaj w serwisie istnieje wiele ścieżek (na ścieżkę składa się kilka kolejnych stron), które są najbardziej popularne wśród użytkowników. 

Rysunek 10.1. Najpopularniejsze symbole używane w diagramach przejść
Poniżej przykładowy diagram przejść dla strony pozwalającej sprawdzić status złożonego zamówienia (rysunek 10.2).

Rysunek 10.2. Diagram przejść wygenerowany w programie Axure

Użytkownik po wejściu na stronę loguje się, podając nazwę użytkownika i hasło. Następnie system sprawdza poprawność logowania. Jeśli hasło jest niepoprawne, wyświetla się informacja i użytkownik wraca do formularza logowania. Jeśli hasło jest poprawne, użytkownik przechodzi na stronę z listą wszystkich złożonych zamówień. Wybiera interesujące go zamówienie i przegląda jego szczegóły. Następnie, zależnie od decyzji użytkownika, powraca on do listy zamówień lub wylogowuje się z systemu, by przejść do formularza logowania. Należy zauważyć, że różne programy wspierające projektowanie narzucają swoje konwencje. Popularny wśród projektantów Axure nie zawiera wszystkich standardowych symboli.

Więcej o diagramach przejść znajdziesz w rozdziale, który napisałem do książki Marka Kasperskiego — Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce .

Tagi

 • Nie dodano jeszcze żadnych tagów

 • Wyszukiwarka


  Tomasz Karwatka

  Tomasz Karwatka

  Optymalizacja sklepu

  Informacje o nowościach

  Nowe publikacje, case study i raporty.  Partnerzy:

  • Ideacto
  • helion.pl
  • 7point
  • cary
  • biznes 2.0