Pomiń łącza nawigacjiStrona główna > Kurs Usability > Prototypowanie > Dokumentacja produkcyjna

Dokumentacja produkcyjna - tomik99 2009-07-24 16:33:12

Po zaprojektowaniu scenariuszy, struktury serwisu, makiet funkcjonalnych czas poskładać wszystkie te elementy w spójną dokumentację. Temat dokumentacji produkcyjnej (wdrożeniowej) to zagadnienie dość trudne i męczące dla wszystkich zaangażowanych stron. Trudno utrzymać aktualność dokumentacji czy choćby stworzyć ją tak, aby nie wymagała zmian w trakcie realizacji projektu. Standardowo dokumentacja produkcyjna dla serwisu WWW to od kilkunastu do kilkuset stron dokumentu. Wszystkie wymienione wcześniej elementy wzbogaca się dodatkowymi komentarzami, aby były jak najlepiej zrozumiałe. Dokumentacja taka jest często załącznikiem do umów. Największa dokumentacja dotycząca serwisu WWW, z którą się spotkałem, miała blisko 900 stron. Opisano na niej bardzo dokładnie działanie sporego systemu e-commerce. Samo przeczytanie jej i zrozumienie tego, czego chciał od nas klient (tak, to klient ją przygotował), zajęło kilka dni. Dokumentacja produkcyjna ma tę dobrą cechę, że jako załącznik do umowy ubezpieczała obie strony. Niestety, zawsze w trakcie projektu musiała być zmieniana, a koszty jej przygotowania i zmian są naprawdę duże.

Dziś coraz częściej stosuje się nieco inny model. Zakłada się zgrubne ramy projektu oraz ile zasobów wykonawca przeznaczy na każdy z etapów. Następnie pracuje się nad projektem, często dokumentując prace na bieżąco, aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Oczywiście stosuje się scenariusze, mapy struktury, makiety i prototypy, ale tworzy się je na bieżąco wraz z postępem projektu. Zleceniodawca opłaca zasoby wykonawcy na podstawie przekazywanych cyklicznie raportów. Takie podejście ułatwia uzyskanie dobrego efektu końcowego, gdyż wiele pomysłów i rozwiązań pojawia się w trakcie realizacji projektu. Oczywiście nie każdy projekt da się tak poprowadzić. Gorąco polecam wypróbowanie tej metody tam, gdzie jest to możliwe. Mojemu zespołowi udało się z powodzeniem wdrożenie kilku dużych serwisów w tym modelu. Jego największą zaletą w moim przekonaniu jest, że zarówno zleceniodawca, jak zleceniobiorca stają po jednej stronie i skupiają się na stworzeniu najlepszego produktu, a nie na wzajemnym kontrolowaniu zgodności z dokumentacją.

Jeśli zdecydujecie się na tworzenie projektu w sposób bardziej elastyczny, tworzenie dokumentacji dobrze jest oprzeć na systemie zapewniającym współpracę grupową. My używamy wiki. Tworzymy tam zazwyczaj następujące dokumenty: cel projektu, analiza konkurencji, harmonogram rozwoju (planowane funkcje z podziałem na czas), makiety funkcjonalne, identyfikacja i grafika, technikalia, pomysły i inspiracje. Pozwala nam to uzyskać aktualną dokumentację całego projektu przy zachowaniu elastycznego trybu pracy. Do wiki mają dostęp wszystkie osoby pracujące nad projektem. Widać, co kto zmienia, jak wyglądały poprzednie wersje dokumentów.

Niezależnie, czy zdecydujesz się na stworzenie statycznej dokumentacji produkcyjnej, czy pracę w modelu elastycznym z wykorzystaniem wiki, ważne, aby taka dokumentacja powstawała. Jeśli chcesz uruchamiać szybko, nie twórz skomplikowanych dokumentów — po prostu spisz kluczowe ustalenia na każdym etapie. Moim zdaniem jest to konieczne do sprawdzenia choćby tego, czy wszystkie osoby w ekipie mają taką samą wizję projektu.

Tagi

 • Nie dodano jeszcze żadnych tagów

 • Wyszukiwarka


  Tomasz Karwatka

  Tomasz Karwatka

  Optymalizacja sklepu

  Informacje o nowościach

  Nowe publikacje, case study i raporty.  Partnerzy:

  • Ideacto
  • helion.pl
  • 7point
  • cary
  • biznes 2.0