Pomiń łącza nawigacjiStrona główna > Kurs Usability > Co to jest usability? > Użyteczności, funkcjonalność, usability?

Użyteczności, funkcjonalność, usability? - tomik99 2009-07-24 16:32:20

Słowniki języka polskiego i wcześniejsze opracowania używają słowa „funkcjonalność”. W późniejszym czasie przyjęło się używać terminu „użyteczność”. Moim zdaniem bezpieczniej posługiwać się właśnie pojęciem „użyteczność”, gdyż w środowisku IT rozumie się „funkcjonalność” jako określenie ilości funkcji, opcji czy możliwości danego programu. Osobiście najbardziej lubię angielskie usability, ale tak naprawdę debaty nad nazwą nie mają moim zdaniem w tym wypadku większej wartości.

Definicje usability, które tutaj podaję, pochodzą z polskiej Wikipedii. Są tam stale rozwijane, odsyłam zatem do: http://pl.wikipedia.org/wiki/U%C5%BCyteczno%C5%9B%C4%87_(web-usability). Bogata definicja usability znajduje się na anglojęzycznej Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Usability.

Warto tutaj również nadmienić, że w realiach polskiego małego rynku dość swobodnie żongluje się stanowiskami związanymi z usability. Mówi się o architektach informacji, specjalistach usability, specjalistach HCI, projektantach interfejsów, projektantach interakcji. W zasadzie każde z tych stanowisk ma swoją odrębną charakterystykę. Osobom zainteresowanym polecam odwiedzenie stron Stowarzyszenia Profesjonalistów Usability: www.upassoc.org/usability_resources/jobs/. Ja będę się starał używać sformułowania „projektant interakcji” tam, gdzie chcę położyć większy nacisk na projektowanie, i „specjalista usability” tam, gdzie głównym celem jest badanie i optymalizacja.


Wyszukiwarka


Tomasz Karwatka

Tomasz Karwatka

Optymalizacja sklepu

Informacje o nowościach

Nowe publikacje, case study i raporty.Partnerzy:

  • Ideacto
  • helion.pl
  • 7point
  • cary
  • biznes 2.0