Pomiń łącza nawigacjiStrona główna > Kurs Usability > Badanie usability > Testowanie (prawie) gotowego serwisu

Testowanie (prawie) gotowego serwisu - tomik99 2009-07-24 16:33:08

W poprzednich podrozdziałach pisałem o testowaniu użyteczności z użytkownikami oraz z użyciem innych narzędzi. Pisałem także o user-centered design i włączeniu testów we wszystkie etapy powstawania serwisu. W tym podrozdziale chcę krótko omówić ostatni rodzaj testów, które możesz przeprowadzić, są to publiczne β-testy serwisu.

Te testy nie pokażą Ci, jak użytkownik korzysta z Twojego serwisu. Te testy nie są najlepszym narzędziem, jeśli chcesz przekonać się, co powinieneś poprawić. Pozwolą Ci jednak dowiedzieć się, czy w serwisie są elementy, które zwracają uwagę użytkowników (pozytywnie bądź negatywnie). Z pewnością jest to bardzo ważny feedback od Twojego odbiorcy.

Obecnie coraz częściej publiczne prezentowane są już serwisy w późnej wersji testowej. Takie podejście zakłada wspólne testowanie serwisu z użytkownikami (rysunek 9.4). Ten trend występuje często w serwisach typu Web 2.0 (opartych na społeczności i informacji). 

Rysunek 9.4. Na uruchomienie serwisu w wersji β zdecydowała się Interia. Serwis znajomi.interia.pl jest serwisem społecznościowym, bardzo rozsądne jest zatem wczesne zbieranie opinii użytkowników. Źródło: http://interia.pl

Zbieranie i analizowanie uwag od użytkowników zawsze ma pozytywny wpływ na użyteczność serwisu. Chcę tylko, byś miał świadomość, że publiczne β-testy to nie są testy z użytkownikami i nigdy nie dadzą Ci takiej wiedzy o użyteczności serwisu jak testy z internautami.

Tagi

 • Nie dodano jeszcze żadnych tagów

 • Wyszukiwarka


  Tomasz Karwatka

  Tomasz Karwatka

  Optymalizacja sklepu

  Informacje o nowościach

  Nowe publikacje, case study i raporty.  Partnerzy:

  • Ideacto
  • helion.pl
  • 7point
  • cary
  • biznes 2.0